"Időről időre mindkét oldal politikusai aggodalmukat fejezik ki azzal kapcsolatban, hogy az elnökválasztást külső befolyás érheti; miközben az egyik térfél orosz illetve kínai befolyástól és a választás eredményének hiteltelenségétől, a másik a koronavírus és az arra adott kormányzati reakciók káros hatásaitól tart.
Az ok tulajdonképpen lényegtelen, az pedig kevéssé vitatott, hogy választásaink évtizedek óta a külföldi befolyásszerzés célpontja. Amiben a mai helyzet kifejezetten különbözik a korábbiaktól, az az, hogy a választás befolyásolására irányuló törekvések ma olyan körülmények közepette érik Amerikát, amelyek az egész nemzet szélsőséges sérülékenységét eredményezik. Masszív gazdasági problémáknak lehetünk tanúi, a világgazdaság részleges leállása közepette. Ezzel egy időben városaink a társadalmi egyenlőtlenség és a rasszizmus miatt lángokban állnak. S ezek a tényezők még csak nem is befolyásolják azt az egyre inkább mélyülő szakadékot, amely a két nagy politikai oldalt elválasztja egymástól.
A kérdés a következő: mit tehetünk ma, ennyire közel az elnökválasztás időpontjához? A válasz meglehetősen egyszerű: az Egyesült Államok politikusainak – pártállástól függetlenül – arról kellene biztosítaniuk az amerikai népet, hogy minden tőlük telhető, szükséges lépést megtesznek annak érdekében, hogy biztosítsák a szabad és fair választásokat elősegítő körülményeket."
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
Az ember csak a legutóbbi azon élőlények sorában, amelyek alapjaiban formálták át a bolygót, hogy kielégítsék igényeiket – korábban a baktériumok, a növények és az állatok is megtették ugyanezt. A Homo sapiens azonban túlnyerte magát, akkora befolyása van, amit etikai forradalom nélkül nem tud irányítani – vallja egy ausztrál filozófus.
Főként migránsokat oktató iskolában végzett tíz emberrel a svéd fiatalember. Hogy miért tette? A találgatások folytatódnak, a válasz viszont közelebb lehet, mint gondolnánk. Svédországi szerzőnk vendégcikke.
p
1
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 3 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2020. október 15. 20:00
"A válasz meglehetősen egyszerű: az Egyesült Államok politikusainak pártállástól függetlenül arról kellene biztosítaniuk az amerikai népet, hogy minden tőlük telhető, szükséges lépést megtesznek annak érdekében, hogy biztosítsák a szabad és fair választásokat elősegítő körülményeket."
Ez a válasz tényleg meglehetősen egyszerű.
És tartalmatlan, semmitmondó, üres frázispuffogtatás.
Egyetlen "szükséges lépésről" sem ír. Így könnyű és persze egyszerű a válasz.
Az elektori rendszert a XVIII. századi viszonyokra találták ki.
Jelenleg viszont már a XXI. század van. Nem kicsit elavult rendszer az az elektori.
A politikusok hatalomvágyán kívül más nem indokolja a közvetett választást, igazából már a parlament uralmát sem.
Az informatika és az információ korában már meg lehetne valósítani a valódi, azaz a közvetlen demokráciát.